Lifestyle

Poziv za AFS programe razmjene srednjoškolaca

Želite li provesti neko vrijeme pohađajući nastavu negdje izvan Bosne i Hercegovine u toku svog srednjoškolskog obrazovanja? Sjajna prilika je pred vama. Razgovarali smo sa Kenanom Hasićem, koordinatorom za AFS programe razmjene srednjoškolaca. Rekao nam je nekoliko riječi o samoj organizaciji, programima koje nudi AFS, te aplikacionim procesima koje trebaju proći svi zainteresovani srednjoškolci kako bi pristupili programima.

Reci nam nešto više o programu razmjene učenika?

-AFS programi razmjene učenika u BiH djeluju putem UG Interkulturni susreti u BiH, koji su ujedno i službeno predstavništvo AFS International u BiH. AFS šalje učenike na tromjesečne i na jednogodišnje programe razmjene srednjoškolaca. Tromjesečni programi se odnose na Europu i Egipat i označavaju se kao ICTP programi, dok jednogodišnji programi obuhvataju cijeli svijet

Kako srednjoškolci iz Bosne i Hercegovine mogu aplicirati na programe razmjene?

– Učenici od prvog do četvrtog razreda mogu aplicirati za programe razmjene srednjoškolaca, izuzev aplikacije za razmjenu sa Japanom, i to za jednogodišnji program. Budući da je Japan na drugoj hemisferi, školska godina im počinje u martu, tako da bi učenici gubili dvije školske godine, a to naše Ministarstvo obrazovanja, nauke, kluture i sporta ne podržava.

Važno je naglasiti da su AFS programi ramjene srednjoškolaca podržani od Ministarstava obrazovanja, nauke, kulture i sporta u FBiH, Repubike Srpske i Brčko distrikta. Ministarstva su odobrila verifikaciju diploma po povratku učenika sa programa razmjene.

Poziv za apliciranje izlazi u periodu od septembra do oktobra. Učenici moraju popuniti aplikacioni formular, da dostave motivaciono pismo, pismo preporuke od udruženja u kojima volontiraju, pisma preporuke od profesora iz škole i odobrenje škole za odlazak na razmjenu. To je prvi korak koji učenici trebaju napraviti da bi se prijavili na program AFS razmjene. Nakon prikupljanja svih aplikacija, osoblje iz našeg ureda će izabrati najbolje kandidate koji će dalje ići na polufinalne radionice. Polufinalne radionice su jednodnevnog karaktera, održavaju se u tri lokalna odjeljenja, u Sarajevu, Banja Luci i Tuzli. Radionice podrazumijevaju interaktivne radionice, igrice, ali i intervjue sa učenicima. Naši volonteri će među učesnicima polufinalne radionice izabrati kandidate za finalnu radionicu, radionicu malo drugačijeg tipa od prethodne. Na taj način se učenik-kandidat priprema za ono što ga čeka na razmjeni. Nakon finalne radionice i intervjua s kandidatima, biraju se učenici koji će ići na razmjenu. Porodice izabranih učenika prolaze porodični intervju, čiji je cilj upoznati porodicu sa AFS programom i time šta on sve nudi.

Učenici koji idu na razmjenu boraviće u porodicama učenika koji pohađaju iste škole koje pohađaju učenici iz BiH? Kako učenici dolaze do tih domaćinskih porodica, sami ih biraju ili im AFS određuje porodicu?

Porodice koje ulaze u ovaj program kao domaćini, rade to volonterski. Prolaze aplikacioni proces, isto kao i učenici koji se prijavljuju. AFS zemlja-domaćin pokušava da za svakog učenika pronađe kompatibilnu porodicu, na osnovu priloženih aplikacija. Spajanje učenika sa porodicom kod koje će boraviti u toku svoje razmjene počinje u aprilu.

Želio bih dodati da je AFS u BiH u potrazi za domaćinskim porodicama za učenike koji nam stižu na razmjenu ove godine, u sklopu tromjesečnih, šestomjesečnih i jednogodišnjih programa. Dolaze nam učenici iz Njemačke, Francuske, Belgije, Italije, SAD-a, te sa Islanda.  Sve zainteresovane porodice neka posjete našu web stranicu ili Facebook stranicu UG Interkulturni susreti u BiH.

 

Na spomenutim virtuelnim lokacijama možete pronaći sve dodatne informacije o programima, kao i potrebne kontakte.

Back to top button